Modely vycházejí z Minkowského diagramu. Avšak osy dbají perspektivního zobrazování a navíc - pohyb světla zobrazí vodorovná osa. Nakonec se porovnávají výpočty v perspektivě s bezvýslednými výpočty v Euklidově prostoru.
Grafy zobrazují tři objekty, letící spojitým časoprostorem (obr. 1), který je perspektivně zhuštěný. Odmocněním hodnot užitých souřadnic vzniknou souřadnice Euklidova prostoru. Posun objektů v čase a v prostoru je řízen pulsací.
l ... délka geometrického prostoru [posice]Obr. 1. Spojitý pulsní perspektivní časoprostor se třemi objekty
Grafy zobrazují tři objekty, letící zeleně vyznačeným diskrétním časoprostorem (obr. 2), který je perspektivně zhuštěný.
Pro zlepšení srozumitelnosti jsou u korábu zapsané časy, kterým je podrobený. Je-li 1 sekunda tvořená 1 pulsem, pak jsou časy skutečné.
Pokud však sekundu inerciální soustavy tvoří 5·1044 nevyužitých pulsů, podle Planckova času, pak údaj 1 s nutno zaměnit údajem 1/(5·1044) = 2·10-45 s.
Obr. 2. Diskrétní pulsní perspektivní časoprostor se třemi objekty
Výpočet časoprostorové vzdálenosti u. Lineární rovnice platí pro diskrétní a stejně tak pro perspektivní prostor. Pro srovnání též výpočet kvadratickou rovnici; to pro Euklidův prostor [x, y]. Výsledky těchto dvou výpočtů jsou odlišné. Užitím geometrie Euklidova časoprostoru některé výsledky nevzniknou - jsou iracionální (obr. 3., 4., 5., 6., 7.).
Je-li zásadní pomůckou vědy matematika, pak jako úspěšný výpočet našeho světa lze vybrat jednu ze dvou nabídek: šedý nebo modrý výpočet.
Obr. 3. |
Obr. 4. |
Obr. 5. |
Obr. 6. |
Obr. 7. |